- Smulkiau
- Kategorija: Žymūs Daugailių krašto žmonės
1955–1958 m. parašė pamokslų, studijas „Koks turėtų būti inteligentas", „Panevėžio katedros istorija", „Individų, visuomenės ir kai kurių tautų psichologinis analizavimas" (1960 m., visi neišspausdinti), „Žmogus" (rankraštis konfiskuotas). Išliko rankraštis „Velaikių Juozelio atsiminimai", pagal kurį 2009 metais Vilniuje išleista jo prisiminimų ir apmąstymų knyga „Sacerdos in Aeternum. Velaikių Juozelio atsiminimai".
Pats dr. kun. J. Čepėnas prisiminimuose apie savo rankraščius rašo: „Bolševikai du kartus mane areštavo, mano butą iškratė ir mano visus raštus paėmė. Ką kalėjime parašiau, man mano rankraščių neatidavė. Trečią kartą vėl darė kratą – ir vėl mano visus raštus paėmė“.
Sovietinio teismo tardymo byloje, pradėtoje 1950 metais, išlikęs kun. dr. J. Čepėno prašymas grąžinti saugumo konfiskuotus rankraščius ir juos perduoti saugoti pusbroliui, Vilniaus universiteto profesoriui A. Kvikliui. Ant prašymo uždėta viza: „Grąžinti nepriklauso“. Tikriausiai rankraščiai buvo sunaikinti kaip beverčiai, nes archyvuose iki šiol nerasti.
1951 metų tardymo medžiagoje rašoma, kad konfiskuota 77 mokykliniai sąsiuviniai užrašų, 10 laiškų. Iš 1951 metų tardymo protokolų aiškėja, kad jis Kuršėnuose rašė studiją „Charakteris, jo atsiradimas, vystymasis ir psichologija“.
Kunigas prisipažįsta, kad nuo 1945 metų iki suėmimo rašė studiją „Tikėjimas, religija ir religingumas“. (Tokiu pavadinimu filosofinis tekstas yra išlikęs; galimas dalykas, kad grįžęs jis bandė studiją atkartoti.) Tardytojui jis sakė, kad studijoje „aš, kaip idealistas ir tikintis žmogus, pasisakau prieš dialektinį materializmą ir klasinę kovą su revoliuciniais perversmais ir noriu įrodyti, kad socializmą galima pasiekti be klasių kovos, o evoliuciniu būdu – per religiją“.
http://www.xxiamzius.lt/